Aranż ogrodu ma okazję przebiegać na dwa sposoby – albo z pomocą projektanta ogrodów, który najprawidłowiej zdaje sobie sprawę z tego jakim sposobem zaaranżować dane miejsce kiedy jedynie na nie spojrzy, przynajmniej jeśli chodzi o projektantów z prawdziwego zdarzenia, jak też można zrobić to samodzielnie. Oczywiście ze względu na powiązane z tym koszty większość ludzi wybiera opcję samodzielnej aranżacji, lecz taka opcja ma zarówno pewne pozytywy jak i minusy. Jakie? Otóż pozytywy są racjonalne oraz szybko się przed nami ukazują. Przede wszystkim chodzi o wydatki – nie ma tu zbędnego, całkiem znacznego wydatku w postaci projektu ogrodu a w związku z tym pracy projektanta jak też robotników, którzy zajmują się stworzeniem ogrodu.

Do tego naturalnie dochodzi kwestia dumy z tego, co się stworzyło – kiedy sami wykonamy wszystko we własnym ogrodzie to zadowolenie z niego jest dużo pokaźniejsze. A czy mogą być jakiekolwiek minusy takiego rozwiązania? Faktycznie, jest to przede wszystkim czas jaki należy poświęcić na aranżację oraz dowiedzenie się jakie rośliny najprawidłowiej w danym miejscu pasują – system nawadniania trawnika. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się, że nie urosną bądź nawet uschną, bo nie spełnimy ich bazowych pragnień. Planowanie ogrodu z pomocą architekta to w większości wypadków tylko oraz wyłącznie przyjemność. albowiem taka jednostka prędko jest w stanie znaleźć bardzo fajne rozwiązanie dla naszego ogrodu. Do właściciela ogrodu należy ogólne wyjaśnienie wizji, jak miałby wygląd ogród, a w związku z tym co gdzie pragnąłby on rozmieścić, tudzież to jakie konkretnie będą to detale i rośliny proponuje już architekt.

Do zadań właściciela należy naturalnie również wskazanie ceny, do jakiej architekt powinien się pomieścić, wtenczas będzie on w stanie dopasować profesjonalne towary zarówno pod kątem roślin jak i detalów wyposażenia ogrodu. Takie rozwiązanie jest wybitnie pożyteczne, bowiem najgorsza praca przystaje tutaj do projektanta, który musi liczyć na szczęście, iż jego projekt od razu spodoba się klientowi. W przeciwnym wypadku będzie on musiał nanosić pokaźną ilość poprawek i przeważnie tak to się kończy, lecz klient ma do tego prawo, bo chce mieć jakkolwiek ogród swoich marzeń, a nie wyłącznie coś co taki ogród przypomina.